LICEUL ECONOMIC ADMINISTRATIV ROSIORI
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Simpozion Coanda la Liceul Economic

In jos

Simpozion Coanda la Liceul Economic Empty Simpozion Coanda la Liceul Economic

Mesaj  Admin Mar Dec 28, 2010 6:18 pm

Liceul Economic Administrativ din Rosiori este singura unitate scolara din Teleorman care, desi nu are nici profil, nici nume de aviatie (desi eu am incercat sa repar acest din urma impediment) unde se marcheaza aniversari din domeniul aeronaiuticii. Asa s-a intamplat si vineri, 3 decembrie, cand in sala denumita “Firme de exercitiu” au venit mai multi copii, mai ales de la clasele a noua, sa afle despre pionierii aviatiei romane si mondiale Aurel Vlaicu si Henri Coanda.

Simpozionul nostru a fost organizat, in colaborare, de profesoara de istorie, dra Daniela Roinita, cea de religie, Geanina Voican, care a condus grupul vocal si de profu de engleza. Mainile noastre drepte au fost vesnicele Madalina Cioran si Cristina Suta, deja cunoscute speciliste, poate viitoare zburatoare.

Simpozion Coanda la Liceul Economic Img8731v

Invitatul nostru de onoare a fost domnul inginer Sorin Dinea, presedintele Asociatiei “Henri Coanda”, creatorul site-ului www.jet100.com

Emotii in asteptarea orei “H”. Marius verifica tehnica, corala face vocalize, colega mea verifica desfasuratorul.

Simpozion Coanda la Liceul Economic Img8729r

Simpozion Coanda la Liceul Economic Img8730h

Simpozion Coanda la Liceul Economic Img8732

Gata, s-a dat startul. Corala, si noi toti, am cantat Imnul National (va asigur ca toti ne-am ridicat in picioare) si cateva cantece patriotice, apoi Violeta a deschis simpozionul recitand “Lectia de zbor”, a lui Nichita Stanescu (multumesc, Sebi)(moment, din pacate, ratat de fotoreporterul nostru). Am deschis capitolul “Vlaicu” cu poezia “Icarul din Carpati”, de Maria Iordache, recitata de Ionela

Simpozion Coanda la Liceul Economic Img8738k

Asistenta e atenta. Profu de engleza, cunoscut mai mult ca profu cu avioanele, povesteste despre Aurel Vlaicu, iar Madalina isi prezinta lucrarea “Constructia avionului “Vlaicu 1” reflectata in corespondenta cu oficialitatile timpului”.

Simpozion Coanda la Liceul Economic Img8737u

Simpozion Coanda la Liceul Economic Img87500

Simpozion Coanda la Liceul Economic Img8743b

Cristina sustine referatul “Henri Coanda – Inventii privind constructia aeronavelor”

Simpozion Coanda la Liceul Economic Img8760k

Domnul Inginer Sorin Dinea captiveaza pe toata lumea.

Simpozion Coanda la Liceul Economic Img8753g

Iar cand trece la demonstratia practica nimeni nu mai sta pe scaun

Simpozion Coanda la Liceul Economic Img8765a

Simpozion Coanda la Liceul Economic Img87690

Actul 1 se incheie cu cateva colinde si … “Aviatia da senzatia”. Corala este alcauita din fete de la 12 C si micutele de la 9 D (dupa cum am mai spus, cea mai buna si cuminte clasa de la Economic, buni cunoscatori de aviatie, mai ales dupa ce au vizitat AIHCB, asa cum se vede si pe tricourile lor).

Simpozion Coanda la Liceul Economic Img8779

Ultima parte din program a fost inaugurarea noului panou “Liceul Economic si Aeronautica”. Sorin Dinea taie panglica si ne da fiecaruia dintre cei prezenti cate o bucatica de tricolor, ca amintire.

Simpozion Coanda la Liceul Economic Img8782u

Simpozion Coanda la Liceul Economic Img8786x

Simpozion Coanda la Liceul Economic Img87870

Tragand linie si inmultind, cred ca activitatea a fost utila. Copiii nostri au primit o lectie de patriotism, de tehnica aeronautica si chiar de traditie.




Admin
Admin

Mesaje : 28
Puncte : 61
Data de inscriere : 03/12/2009
Varsta : 28
Localizare : Maldaeni

https://economicrosiori.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum