LICEUL ECONOMIC ADMINISTRATIV ROSIORI
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

"Porti deschise" - Flotila 95 Aeriană Bacau

In jos

 "Porti deschise" - Flotila 95 Aeriană Bacau Empty "Porti deschise" - Flotila 95 Aeriană Bacau

Mesaj  ELT Mier Iul 10, 2013 12:37 pm

Pentru a doua oara pe pista la Bacău (prima, însă, la un miting), la o activitate foarte faină, atât prin evoluţiile zburătorilor, dar şi prin expoziţia statică, realizată in comun de Flotila 75 Aeriană “Alexandru Şerbănescu” şi fabrica Aerostar (au mai fost şi alţii, care au expus tehnică de luptă de infanterie, jandarmi, pompieri, dar ei nu fac parte din sfera noastră).
So, pe la ora 0800 deja pe platformă, răgaz destul de mare să ne acomodăm cu locurile, oamenii şi obiectele (zburătoare).

Expuse erau, printre altele:
Un LanceR:

 "Porti deschise" - Flotila 95 Aeriană Bacau IMG_0284_zps956cf45c

Un Socat (a cărui “etichetă” era mereu luată de vânt):

 "Porti deschise" - Flotila 95 Aeriană Bacau IMG_0288_zps3ca1d8ec

Un Jumbolino roşu, proaspăt ieşit din service:

 "Porti deschise" - Flotila 95 Aeriană Bacau IMG_0292_zps4cd374ad

 "Porti deschise" - Flotila 95 Aeriană Bacau IMG_0295_zps43c1735d

 "Porti deschise" - Flotila 95 Aeriană Bacau IMG_0316_zpsfbd9e116

Hercules-ul meu, 6166 (cu care am zburat la Otopeni în ... 2008):

 "Porti deschise" - Flotila 95 Aeriană Bacau IMG_0307_zps8f0fa35b

 "Porti deschise" - Flotila 95 Aeriană Bacau IMG_0313_zpseebc0259

Un Festival, ca un pui pierdut printre monstrii din jurul lui:

 "Porti deschise" - Flotila 95 Aeriană Bacau IMG_0326_zpsea856f9f

Ȋncă un LanceR:

 "Porti deschise" - Flotila 95 Aeriană Bacau IMG_0386_zps5c8c86c1

Coadă la uşa service-ului:

 "Porti deschise" - Flotila 95 Aeriană Bacau IMG_0438_zpsc4a868b5

După începerea zborului, am realizat numai imagini-amintiri, nedemne de a fi expuse undeva dincolo de hardul meu. Doar după aterizare am reuşit să ma apropii de gard şi am vazut de aproape

Gyrocopterul meu (sigur că e al lui Laci Kiss, în acte, dar îl consider “al meu” ca pe toate aeronavele cu care am zburat):

 "Porti deschise" - Flotila 95 Aeriană Bacau IMG_0490_zps48ed6ebe

Dynamicul lui Sorin Trelea:

 "Porti deschise" - Flotila 95 Aeriană Bacau IMG_0498_zps0a2aa03a

Zlinurile de la Braşov, pilotate de dl Sorescu:

 "Porti deschise" - Flotila 95 Aeriană Bacau IMG_0542_zps1a1a9ecc

şi de dl. Asăvoaie :

 "Porti deschise" - Flotila 95 Aeriană Bacau IMG_0549_zps5186efae

Imi pare rău că nu am putut obţine nişte imagini acceptabile cu MiG-ul pilotat de duo Băhneanu-Stancu (ce echipă !) şi cu IAR-urile Şoim, pentru că pe bretelă era lume şi mi-a inchis unghiul …

Cu toate că nu e o poză bună, o pun aici şi pe cea cu Spartanul care a închis demonstraţia. Eu speram că face un low-pass, dupa care se duce sus şi arunca cu un regiment de paraşutişti ...

 "Porti deschise" - Flotila 95 Aeriană Bacau IMG_0705_zpsedc102e8

Cu toate că nu au făcut parte din programul anunţat, am avut parte şi de două B-737 de la BlueAir, iar al doilea ar fi putut fi menţionat pe desfăşurător, judecând după virajul de aliniere la aterizare, viraj care cred că le-a “plăcut” mult pasagerilor.

Ca o concluzie, mă bucur mult că am fost acolo si am revăzut un loc pe care îl ştiu pe dinafara din pozele prietenilor noştri locali. Ȋi invidiez pentru bafta de a avea aşa ceva sous le nez.
ELT
ELT

Mesaje : 66
Puncte : 129
Data de inscriere : 17/03/2010

http://unursinnoras.blog-gratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum